« Lęk przed odrzuceniem » to uczucie, którego każdy z nas doświadczył. Mimo że odczuwanie tego lęku jest czymś naturalnym, może on stanowić poważną przeszkodę w nawiązywaniu nowych relacji, szczególnie tych romantycznych. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego ten przystojny mężczyzna, którego zauważyłaś na przyjęciu, nie zdecydował się do Ciebie podejść, pomimo wyraźnych oznak zainteresowania?
Sytuacja mogła wyglądać mniej więcej tak:
jesteś na urodzinach osoby, którą niewiele znasz. Wprawdzie byłaś niepewna, czy powinnaś tu przyjść, ale kilku znajomych przekonało Cię, że to dobry pomysł. Teraz spokojnie popijasz schłodzony napój, podczas gdy znajomi, którzy namówili Cię na przybycie, zaginęli gdzieś w tłumie.
Twój wzrok przyciąga przystojny chłopak, który zdaje się obserwować Cię z zainteresowaniem. Myślisz sobie, jak przyjemnie byłoby, gdyby tylko zdecydował się podejść i rozpocząć rozmowę. Znów spogląda w Twoją stronę. Jego uśmiech jest czarujący.
Zauważasz, że wygląda jeszcze lepiej, gdy się uśmiecha. Odpowiadasz mu uśmiechem mając nadzieję, że ktoś was sobie przedstawi.
Postanawiasz kontynuować wieczór, rozmawiając z innymi gośćmi, których znasz. Zauważasz, że znów się do Ciebie uśmiecha, a kiedy odchodzi, rzuca Ci długie, pełne znaczenia spojrzenie. Może odczuwasz pewną frustrację, zastanawiając się, „dlaczego On do mnie nie podszedł”?
Jeśli mężczyźni nie podejmują prób nawiązania z Tobą znajomości, mogłabyś zacząć myśleć, że jesteś nieatrakcyjna dla płci przeciwnej. Jest to błędne rozumowanie!
Zaraz wyjaśnię, dlaczego.
Co przeraża mężczyzn w podejściu do atrakcyjnej kobiety
Zrozumienie, czego mężczyźni mogą się obawiać podczas podejścia do atrakcyjnej kobiety, wymaga wczucia się w ich sytuację. Postawmy się na chwile w roli takiego mężczyzny. Zauważył Cię na drugim końcu sali i jesteś dla niego niezwykle atrakcyjna. Rozważa teraz, czy powinien podejść, ale zastanawia się… « A co, jeśli…? »
Jednym z największych lęków, z jakimi się boryka, jest obawa o to, jak zostanie odebrany przez Ciebie i jego kolegów. Może sobie wyobrażać, że zostanie odrzucony i upokorzony. Co, jeśli nie odwzajemnisz jego zainteresowania? Co, jeśli spotka się z lodowatym spojrzeniem lub dowie się, że już jesteś « zajęta » i zaraz przyjdzie Twój partner?
Jego koledzy mogą go wyszydzić do takiego stopnia, że to zasadniczo podważy jego poczucie własnej wartości i zniechęci do prób nawiązywania rozmów z kobietami w przyszłości.
Lęk przed odrzuceniem ma głębokie korzenie
Z punktu widzenia psychologii ewolucji, Lęk przed odrzuceniem służył ważnym celom adaptacyjnym które były kluczowe dla przetrwania naszych przodków. Wykluczenie z grupy oznaczało dla nich śmierć (MacDonald G.& Leary M. R. [1]).
Ponadto poczucie bycia odrzuconym jest bardzo bolesnym doświadczeniem. W 2003 roku Eisenberger, N.I., Lieberman, M.D., & Williams, K.D. przeprowadzili badania mózgu osób doświadczających poczucia odrzucenia. Naukowcy użyli techniki neuroobrazowania (FMRI) i stwierdzili, że te same obszary mózgu, które są aktywne w przypadku fizycznego bólu, są również aktywne podczas doświadczenia poczucia odrzucenia przez inne osoby.
To sugeruje, że uczucie odrzucenie jest interpretowane przez mózg jako fizyczny ból, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego doświadczenie odrzucenia jest tak bolesne [2].
Lęk przed odrzuceniem a nawiązywanie relacji
Niepowodzenia w interakcjach z płcią przeciwną mogą stanowić ogromne wyzwanie dla męskiego poczucia własnej wartości. Tak więc, lęk przed odrzuceniem, czy przed potencjalnym poniżeniem, jest czymś, co potrafi skutecznie odstraszyć mężczyznę od podjęcia próby nawiązania kontaktu.
Stąd wynika, że popularne przekonanie « gdybym mu się podobała, na pewno by do mnie podszedł i porozmawiał » nie jest całkowicie trafne. Paradoksalnie, w wielu przypadkach, im bardziej atrakcyjna jesteś w oczach mężczyzny, tym mniejsze stają się szanse, że zdecyduje się na podjęcie kroku w Twoim kierunku.
W rzeczywistości, mężczyźni i kobiety nie różnią się od siebie tak znacząco w tym aspekcie. Również kobiety mogą odczuwać zwiększony stres, gdy znajdują się w pobliżu nieznajomego mężczyzny, który przyciąga ich uwagę. Pomyśl o ile łatwiej jest flirtować z kimś, kto nie jest obiektem Twojego głębokiego zainteresowania.
Dlaczego jednak tak się dzieje?
Gdy potrzebujemy zapytać o godzinę, nawet najbardziej atrakcyjną osobę, nie wywołuje to w nas stresu. Co więc różni sytuację prostej interakcji, jak zapytanie o godzinę, od próby nawiązania rozmowy z kimś, kto nam się podoba?
Wszystko sprowadza się do naszej intencji
Kiedy zwracamy się do kogoś z prośbą o podanie godziny, nie ma w tym żadnych ukrytych motywów. Potrzebujemy jedynie konkretnej informacji. Komunikacja jest prosta i bezpośrednia, bez znaczenia jest to, kogo pytamy.
Sytuacja zmienia się, gdy zaczynamy myśleć: « Podejdę do niego, aby zdobyć jego numer telefonu, co, mam nadzieję, zaowocuje pierwszą randką. » Nagle czujemy zakłopotanie. To właśnie nasze intencje wywołują presję na tę interakcję, nasilając uczucia niepokoju i nerwowości.
Kiedy dotykamy tematu naszych pragnień, takich jak « on jest naprawdę przystojny, chciałabym, aby mnie polubił, a może nawet pokochał », stawka rośnie. Wpadamy w pułapkę myślenia, że jeśli zainicjuję rozmowę, mogę zostać zaakceptowana lub odrzucona.
Wszystko nagle staje się bardzo serio. Zaczynamy martwić się o to, jak on zareaguje na nas, ponieważ w tym momencie zaczynamy desperacko potrzebować jego akceptacji.
Podobne zjawisko obserwujemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Prezentowanie naszych kompetencji w rozmowie z przyjaciółmi jest proste, jednak, kiedy stoimy przed osobą, która ma decydować o naszym zatrudnieniu, sytuacja ulega diametralnej zmianie.
Ból brzucha, suchość w gardle, to wszystko utrudnia rozmowę, ponieważ pragniemy za wszelką cenę zdobyć jej akceptację, a nasze poczucie wartości uzależniamy od jej decyzji.
Tak też się dzieje się w przypadku interakcji z nieznajomym mężczyzną, na którego akceptacji zaczyna nam zależeć. W takim momencie znikają wszystkie te cechy, które czynią nas pełnymi życia, intrygującymi, a nawet seksualnie atrakcyjnymi.
Jak pokonać lęk przed odrzuceniem
Lęk przed odrzuceniem to naturalne uczucie, które towarzyszy nam wszystkim, kiedy czujemy, że mamy coś do stracenia. Jeśli jednak jest on tak silny i paraliżujący, że tracimy zdolność mówienia warto pamiętać, że istnieje wiele sposobów by go przezwyciężyć. Nie pozwól by lęk przed odrzuceniem powstrzymał Cię przed sięgnięciem po to czego pragniesz. Kliknij tutaj i poznaj skuteczną metodę wyeliminowania tego lęku.
Życie ma dla nas wspaniałą niespodziankę
Wszyscy doświadczyliśmy uczucia odrzucenia, niezależnie od tego, czy było to uderzenie w nasze serca, czy tylko delikatne zranienie naszego ego. Jest to nieodłączna część naszych ludzkich doświadczeń. Jednak, ważne jest zrozumienie, że odrzucenie nie jest oceną naszej wartości jako osoby. Czasem to tylko sygnał, że droga, którą obieramy, nie jest tą właściwą. Może to nie jest właściwa osoba, właściwe miejsce, właściwy czas. Możliwe, że życie ma dla nas wspaniałą niespodziankę, która wciąż na nas czeka.
Źródła:
[1] MacDonald, G.& Leary M. R. : Why Does Social Exclusion Hurt ? The Relationship Between Social and Physical Pain. Psychological Bulletin, 131(2), 202–223.
[2] Eisenberger, N.I., Lieberman, M.D., & Williams, K.D. (2003). « Does Rejection Hurt ? An FMRI Study of Social Exclusion ». Science, 302(5643), 290-292
Anno,świetny blok!Czyta się bardzo przyjemnie.Pozdrawiam
Dziękuję i pozdrawiam również!